Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov Bonaire

Ostrov Bonaire – jeden z trojice tzv. ABC ostrovů – Aruba, Bonaire, Curaçao – patří k souostroví Nizozemské Antily. Bonaire je ostrov, který je rájem především pro potápěče. Průzračné vody Karibiku vytvářejí výborné podmínky pro potápění, šnorchlování a windsurfing.

Pohádkové korálové porosty obydlené početnými hejn duhově barevných rybek jsou oblíbeným cílem amatérských potápěčů.

Bonaire je sice malý ostrov v jižním Karibiku, je však proslulý svou průkopnickou rolí v ochraně přírody, obzvláště čistoty mořského prostředí. Na rozdíl od sesterských ostrovů Aruba a Curacao si Bonaire poněkud drží odstup od turistického ruchu, panuje zde snaha o zachování přírodních zdrojů. Sytá zeleň kokosovým palem, lopatky větrného mlýna a pastelové fasády zdejších domků zdařile imitují úpravnou zástavbu podél amsterdamských grachtů. Symbolem ostrova se stali plameňáci, kterých tu žije velké množství.

Na ostrově Bonaire se volně pohybují oslíci, kozy, po cestách se míhají ještěrky a ornitologové tu mohou najít až 200 druhů tropického ptactva včetně elegantních plameňáků. Sever ostrova je hornatý s nejvyšším vrcholkem Branadaris Hill (235 m) v národním parku Washington – Slagbaai National Park na severovýchodě. K území Bonaire patří i ostrůvek Klein Bonaire s rozlohou 600 ha, na jehož pobřeží si přijdou na své vyznavači šnorchlování. Moře kolem obou ostrovů je vlastně přírodní rezervací, Bonaire Marine Park existuje od roku 1979.

Díky příznivě a stále vanoucímu větru se na moři kolem ostrova dá výborně plachtit – ovšem s výjimkou  chráněného Marine Parku. Jedno z kotvišť leží i v hlavním městě Kralendijku. Ornitologové nesmějí při návštěvě ostrova vynechat „růžové oblasti“- Goto Meer na severozápadě a Pekelmeer na jihu, kde je nejvíce plameňáků. Nejvyhledávanějším místem je Pink Beach na jihozápadě ostrova, dalším je Salt Pier, kde se můžete potopit k vraku lodi Hilma Hooker do hloubky 30 m. Loď vezla marihuanu, celníci náklad zabavili a loď byla potopena.

Hlavním městem je Kralendijk. V klidném hlavním městečku, jehož název znamená v holandštině „korálový útes“, žije pouhých 2 tisíce lidí. Město je půvabné a k jeho  zajímavostem patří pevnost z 19. století Fort Oranje, v níž je nyní umístěno vedení přístavu, a Bonaire Museum. Oficiálním jazykem je nizozemština, používá se také angličtina, španělština a papiamento – kreolský jazyk, který je směsicí prvků portugalštiny a španělštiny.

Na ostrově je možné buď jezdit taxíkem, a to hlavně v případě, že chcete během jízdy dostat i renomovaný průvodcovský výklad. Nejlepším způsobem cestování po ostrově je samozřejmě vypůjčit si auto. Platí zde mezinárodní řidičský průkaz, řidiči ale musí být minimálně 21 let. Cestování autem není složité, řidiči si však musí dát pozor na kozy a osly, kteří se volně potulují přírodou a často vbíhají autům a kolům do cesty. Ostrovem vede asi 300 km silnic a cest, takže krajina se dá dobře poznat a projet i na kole.

Zajímavá místa
Na severu ostrova se nachází národní park Washington, který zaujímá téměř 20 % ostrova, v tomto národní parku jsou i nejpěknější pláže ostrova. Mezi další turistické zajímavosti patří Flamengo Sanctuary, kterou proslavily hejna plameňáků a solná jezírka, pro potápěče je jako stvořený ostrůvek Klein Bonaire, který obklopuje korálový útes. Ostrůvek Bonaire doporučujeme navštívit milovníkům přírody a potápění.

Autor: Alexandra Rohanová

Článek byl zobrazen 6 966 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko