Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bonaire

Ostrov Bonaire ležící severně od venezuelských břehů je jedním z ostrovů Nizozemských Antil. V současnosti je již plně integrovanou součástí pevninského Nizozemska a je jeho zvláštním správním obvodem. Nachází se v jižní části Karibského moře, proto bývá často označován jako Karibské Nizozemsko.

Poloha ostrova Bonaire jej zařazuje mezi jižní Závětrné ostrovy, které jsou součástí Malých Antil. Ostrov leží v sousedství Aruby a Curacaa a všechny společně jsou zejména v turistickém ruchu označovány jako ABC Island (po počátečních písmenech jejich názvů). Ostrov Bonaire se rozprostírá na území o rozloze 288 km2, je 39 km dlouhý a 8 km široký. V současnosti na něm žije okolo 15 tisíc obyvatel, kteří mluví většinou jazykem papiamento. Jde o kreolský jazyk běžně používaný na karibských ostrovech Aruba, Curacao a Bonaire. Na ostrově Aruba je však používán ještě odlišný dialekt papiamenta. Vznik tohoto jazyka má základy v portugalštině, výrazně jej však ovlivnila také španělština, nizozemština a angličtina. Jsou v něm však patrné také prvky afrických jazyků a jazyka, kterým se dorozumívalo původní obyvatelstvo ostrovů před příchodem Evropanů. Za úřední jazyk je však na Bonaire považována nizozemština.

Obyvatelé ostrova v dnešní době mohou volit v nizozemských parlamentních volbách. Oficiální měnou je antilský gulden (ANG), běžnější je však placení americkými dolary. Asi 2 tisíce obyvatel žije v hlavním městě Kralendijku, jehož název by se dal z holandštiny přeložit jako „Korálový útes“. Pojmenování města je opravdu výstižné, v jeho okolí se totiž nachází na 50 potápěčských lokalit. Město je tak častým cílem milovníků potápění a šnorchlování. I když jde o hlavní město, protíná jej jediná hlavní ulice plná obchůdků a restaurací.

V Kralendijku nenajdete mnoho historických památek, k největším zajímavostem patří pevnost Fort Oranje postavená v 19. století. V současnosti v ní sídlí vedení přístavu a Muzeum Bonaire. Metropole nabízí také řadu krásných pláží tvořených bílým pískem, které jsou jako stvořené po relaxaci a nicnedělání. Místo je tak vhodné pro rodinnou dovolenou. Druhým větším centrem ostrova je starší usedlost Rincon. Místy si zde můžete připadat jako v Nizozemsku, nejenže jsou za kokosovými palmami schované větrné mlýny, ale pastelové fasády zdejších domků také velmi zdařile imitují zástavbu podél amsterdamských grachtů.

Jelikož sezóna na ostrově Bonaire trvá v podstatě celý rok, můžete ostrov navštívit kdykoliv si zamanete. Návštěvníci z Evropy se sem proto rádi vrací hlavně v zimních měsících, aby utekli od plískanic a nečasu. Pro pobyt na Bonaire do 90 dní nemusíte mít vízum, stačí zpáteční letenka a platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po předpokládaném návratu. Pro vstup na ostrov také není vyžadováno žádné speciální očkování.

Nejen okolí hlavního města, ale celý ostrov je považován za potápěčský ráj. Průzračné teplé vody Karibiku vytváří ideální podmínky pro provozování tohoto rekreačního sportu. Korálové porosty jsou zde opravdu pohádkové, obývají je početná hejna pestrobarevně zbarvených rybek. Aby byl zdejší podmořský svět a korálové útesy pod ochranou, bylo pobřeží v blízkosti Bonaire vyhlášeno za jeden z prvních mořských parků v Karibiku. Za hloubkové potápění se platí poplatky, orientační cena ponoru s kyslíkovou bombou je cca 40 USD za jeden ponor. Cena je uvedena včetně zapůjčení potápěčské výstroje.

Za skvělým potápěním se návštěvníci vydávají na ostrůvek Malý Bonaire nacházející se asi kilometr od přístavu hlavního města. Pod vodou je u něj k vidění neuvěřitelné množství korálů všech možných druhů i barev. Také ryb se zde vyskytuje nepřeberné množství, zahlédnout můžete murény, barakudy, korálové rybky, kraby, mořské koníky, delfíny, želvy a při troše štěstí i manty. Bonaire je tedy považován za jednu z nejlepších potápěčských lokalit na světě, která je navíc snadno dostupná, korály se totiž nachází přímo u pobřeží. Kdo neholduje potápění, může se samozřejmě věnovat jiným vodním sportům, jako je windsurfing, kiting, jízda na vodních skútrech či v mořském kajaku.

Asi 20% z celkové rozlohy ostrova zaujímá Národní park Washington rozkládající se na severu. Tento park ukrývá ty nejkrásnější pláže Bonaire a také oblast Flamengo Sanctuary se solnými jezírky, kde jsou k vidění hejna plameňáků. V těchto solných jezerech se stále získává mořská sůl vypařováním vody.

Bonaire - perfektní dovolená v Karibiku

Bonaire - perfektní dovolená v Karibiku

Za jednu z nejoblíbenějších potápěčských destinací světa je považován ostrov Bonaire patřící pod Nizozemské Antily. Podél chráněného závětrného pobřeží ostrova je rozeseto na 80 potápěčky významných lokalit. Potápěči zde tak najdou snad nejrozmanitější a nejzajímavější podmořský život v celém Karibiku. Na své si zde ale přijdou i milovníci krásných pláží.

celý článek

 

Ostrov Bonaire

Ostrov Bonaire

Ostrov Bonaire – jeden z trojice tzv. ABC ostrovů – Aruba, Bonaire, Curaçao – patří k souostroví Nizozemské Antily. Bonaire je ostrov, který je rájem především pro potápěče. Průzračné vody Karibiku vytvářejí výborné podmínky pro potápění, šnorchlování a windsurfing.

celý článek

 
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko